Close

Vytápět klimatizací nebo tepelným čerpadlem?

Klimatizace je tepelné čepadlo vzduch-vzduch

V současné době to nejí již reklamní trik: topení klimatizací, ale skutečnost. Výrobci klimatizací vyrábí klimatizace schopné vytápět i při venkovních teplotách -25°C. Toto díky inovacím v konstrukci a dodáním topných kabelů proti namrzání lamel venkovní jednotky. Většina klimatizací používá invertorové technologie stejně jako tepelná čerpadla, modernizují se kompresory, dálkové ovládání, klimatizace je možné připojit do systémů řízení chytré domácnosti a celá další řada inovací. Systém se nazývá vzduch-vzduch.

AUX klimatizace
Topíme klimatizací

Značnou výhodou oproti tepelným čerpadlům přináší klimatizace v letních dnech: ochlazování obytných prostor. Ne, že by to některá tepelná čerpadla neuměly, ale ty náklady – tepelné čerpadlo + systém chlazení (fan-coily nebo vnitřní klimatizační jednotky, které potřebují stejné rozvody jako klimatizace, a to pouze u některých výrobců). Další úsporu získáte na absenci rozvodů topení, které klimatizace nepotřebuje. Současným trendem je zdravý životní styl. Čištěním vzduchu pomocí ionizačních filtrů získáte zdravé prostředí bez bakterií. 

Jaké jsou nevýhody topením klimatizací?

Abychom neuváděli jenom pozitiva, tak jednou z nevýhod klimatizace je absence ohřevu teplé vody, kterou Vám tepelné čerpadlo nabídne za mnohem nižší náklady, než je klasický ohřev. Dále není možné klimatizaci napojit na stávající vodní systém vytápění a nevztahuje se dotace na pořízení klimatizace. 

Zvýhodněné sazby elektřiny

Nelze opomenout možnost získání výhodné sazby na elektřinu D57D, což mnoho lidí neví a podmiňuje sazbu pouze na používání tepelného čerpadla. Při srovnání parametrů uváděné výrobcem např. provozní rozsah venkovních teplot, účinnost COP, energetická třída, zjistíme, že některé tipy klimatizací mají naprosto stejné hodnoty jako tepelná čerpadla (i při srovnání u stejných značek).

Provozní teploty

Při mnoha diskusí slýchám „Co když klesnou teploty pod -15°C, nebo dokonce pod -25°C?“ Tepelné čerpadla využívají bivalentní zdroj (náhradní zdroj) ve formě elektrického přitápění, což klimatizace nemají, ale ruku na srdce, kdy naposled klesla v našem pásmu teplota pod -25°C? Pokud ano, kolik celkem dní v roce to přestavuje? To samé platí i o teplotě -15°C, vycházím z průměrné teploty v celé ČR. Pokud budu řešit jiný zdroj tepla, tak určitě nebudu volit stejný zdroj energie, jelikož výpadek elektrické energie v budoucnu na pár dní, je dle mého názoru pravděpodobnější, než venkovní teplota -25°C po dobu 1-2 týdnů.Závěrem bych chtěl doporučit, nechat si zpracovat nabídku na vytápění klimatizací a porovnat ji s nabídkou na kompletní systém vytápění pomocí tepelného čerpadla, nebo i jiného zdroje tepla (zhotovení rozvodů, topná tělesa, zdroj tepla, práce).

6 Comments on “Vytápět klimatizací nebo tepelným čerpadlem?

Roman Rund
24. 4. 2022 at 8:19

Dobrý den, měl bych zájem o klimatizaci s tepelným čerpadlem, můžete mi někoho doporučit,
kdo by mi udělal nabídku. Děkuji. Rund

Odpovědět
AB CLIMATECH
5. 5. 2022 at 12:24

Dobrý den,
z jaké jste lokality? Můžu Vám nabídku připravit, působíme Středočeský kraj a Praha

Odpovědět
Pepa
16. 7. 2022 at 22:02

Už při -10°C např. TČ Zubadan jde s COP na 2,1 a to v domě začíná být při spotřebě za 24 hod. i 40 kWh za 7,20 Kč/ 1 kWh neskutečně drahé. Samotná cena čerpadla 360000 je také asi zadarmo. Zkrátka kdo propaguje tepelné čerpadlo je prostě lhář.

Odpovědět
climatech
26. 9. 2022 at 14:15

Dobrý den,
pokud máte při -10°C COP 2,1 W/W, tak stále z 1W vyprodukuje 2,1 W tepelného výkonu. Který klasický zdroj Vám vyprodukuje 2,1x větší množství energie?

Odpovědět
Dagmar Andersova
14. 9. 2022 at 6:58

Dobrý den,
melabych zájem o tepelnou klimatizací dle obrázku do obýváku 26 m2.

Odpovědět
climatech
26. 9. 2022 at 14:18

Dobrý den,

prosím o upřesnění a můžete mi poslat na mail přímo specifikaci info@abcklimatech.cz

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *