Vyplatí se klimatizace na vytápění? A jak vybírat?

Daikin Emura FTXJ-MS
Daikin Emura FTXJ-MS

Vzhledem k životní úrovni lidí do příchodu COVID a ekonomickým sankcím, většina lidí neřešila náklady na vytápění (cca 30-50% nákladů za celkovou energii). Zálohy ve výši 2.500-3.000 Kč/měsíc činili kolem 5-10% z celkových nákladů rodiny, což bylo zanedbatelné. V současné době je situace opačná, náklady můžou představovat pro 4-členou rodinu i 30-40% celkových nákladů na běžný chod domácnosti, pro nižší příjmovou skupinu to může dosáhnout i 70% celkových nákladů, někteří na to nemusí mít vůbec.

Pro příklad RD s 9 kW ztrátou v roce 2018, náklady na topení přímotopy 11 – 13 tis. Kč/rok, s tepelným čerpadlem 5 – 6 tis. Kč/rok, cena za kWh se pohybovala 1,19 Kč. Cena ČEZ pro rok 2022, fixace na 1 rok 8,25 Kč/kWh, náklady přímotopy 80 – 90 tis./rok elektřina + distribuce, jistič cca náklady za topení 130 – 140 tis. Kč/rok.

Energie z distribuce se u přímotopů, elektrického a plynového kotle přeměňuje na teplo v poměru 1:1, tj. pokud odeberu ze „zásuvky“, např. 17 MWh/rok, protopím 17 MWh (17 000 kWh).

Klimatizace funguje stejně jako tepelné čerpadlo – vyrábí teplo i chlad, ale umí „vyrábět“ tepelnou energii běžně v poměru 1:4, ekonomicky nejúspornější i 1:5,1 (Daikin Perfera 3,5/4,0 kW). Pokud odeberu ze „zásuvky“ 17 MWh vyrobí mi klimatizace při poměru 1:4 – 68 MWh, při 1:5,1 – 86,7 MWh tepla, pokud to obrátím, potřebuje pro roční tepelnou energii 17 MWh/rok ze „zásuvky“ pouze 4,2 MWh/rok (1:4), resp. 3,4 MWh/rok (1:5,1)

Jak vybírat klimatizaci?

Co potřebujete od dodavatele vědět?

Pří výběru je důležité zvážit všechny parametry – výkon, provozní rozsah, roční spotřebu, záruční a pozáruční servis. Pokud je klimatizace primární zařízení na vytápění domu, poté se nevyplatí dělat kompromisy a volit nejlevnější cestu. Pokud zařízení nebude spolehlivé, porouchá se v topné sezóně a v nejhorší variantě při absenci náhradních dílů, budete narychlo shánět jiný zdroj tepla. V tomto případě ušetřené peníze prodraží celý systém o desítek procent. Rozdíl je i ve spotřebě mezi výrobci u stejných parametrů klimatizace.

Obecně platí, čím ekonomičtější provoz, tím vyšší pořizovací cena. Uvedený poměr výroby tepla uvádí hodnota SCOP, výroby chladu SEER. Obecně platí, že v naších podmínkách topíme 230 dní, přes 4 tis. hodin za rok, oproti tomu chladíme pouze pár dní. Úspory provozu při pořizovaní klimatizace se vyplatí počítat pouze při aktivním využití topného režimu. Pro spočítání návratnosti investice je nezbytné znát roční potřebu energie využívané na topení a tepelnou ztrátu pro zvolení výkonu, nejlépe i pro jednotlivé vytápěné místnosti. Každý špatně zvolený kW nad, může stát tisíce navíc při pořízení a pří chybějícím výkonu nemusí objekt vytopit a provoz zároveň prodražit neoptimálním výkonem. Značky jako Toshiba, Daikin dnes dodávají energetické štítky na zařízení Multi (více vnitřních jednotek na jednu venkovní), dokonce nabízí v aplikaci monitorování spotřeby.

Provozní rozsah teplot je velmi důležitý údaj pro provoz klimatizace během zimních období. U běžných klimatizací se spodní hranice udávaná -10°C až -15°C, to je pouze informativní údaj. Lamely u venkovní jednotky jsou řešeny rozdílně, oproti tepelným čerpadlům vzduch-voda, které mohou pracovat i v mnohem nižších teplotách. Po vytvoření námrazy musí venkovní jednotka rozmrazit lamely, toto snižuje účinnost a ekonomiku provozu. Skutečná spodní hranice je dána vlhkostí a teplotou dané lokality. Ve skutečnosti obyčejné klimatizace fungují do spodní hranice -5°C až -10°C. Výrobci se snaží přizpůsobit trhu a existují klimatizace fungující i v -30°C, jsou optimalizované pro vytápění.

SCOP (Seasonal Coefficient of Perfomance), tedy sezónní topný faktor vyjadřuje poměr energie vyrobené a energie k tomu potřebné (spotřebované) v průběhu celého roku. Hodnota souvisí s topením klimatizace.

SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio), tedy sezónní koeficient energetické efektivnosti, která vyjadřuje energetickou účinnost klimatizace používané po dobu celého roku. Jde tedy o poměr energie odebrané klimatizací z vnitřního prostředí a energie k tomu potřebné (spotřebované) v průběhu celého roku. Tato hodnota souvisí s chlazením klimatizace.

Hodnota SCOP a SEER se stanovuje na základě dat testovaných na příslušných jednotkách a z klimatických dat.

Akční nabídka klimatizací

Kolik stojí přibližně pořízení klimatizace bez DPH (15% pro domácnosti)?

Split 1 venkovní + 1 vnitřní jednotka, místnost do 30 m2 s prací stojí cca od 22.000 Kč, ale může stát i 60.000 Kč

Topení 3 místností Multi split 1 venkovní + 3 vnitřní jednotky s prací může stát od 45.000 Kč, ale i přes 200.000 Kč v závislosti na délce rozvodů, složitosti instalace, výběru značky a nadstandardních preferencí funkcí.

Co dále můžeme od klimatizace požadovat a co je standard?

Standardem u klimatizace je:

Další funkce (příplatky):

Nástěnná jednotka klimatizace designová
Nástěnná jednotka klimatizace designová

Akční nabídka klimatizací

2 komentáře

  1. Dobry den,v čera jsem u vas poptaval ohledně topeni klimatizaci Toshiba.Pravděpodobně jsem zadal špatně rozměry mistnosti.ne v m2 ale v m3.Opravuji jedna mistnost ma 16m2,a druha 20m2 děkuji