Klimatizace je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, jeho účinnost je závislá na okolní teplotě i vlhkosti. Čím nižší teplota a vyšší venkovní vlhkost, tím častěji dochází k namrazování venkovní jednotky. Při vzniklé námraze se venkovní jednotka automaticky přepne a začne námrazu teplem odmrazovat. Tento cyklus zvyšuje spotřebu. Moderní klimatizace již dokážou běžně fungovat v teplotách pod – 15 °C, což je velký pokrok oproti předchozím generacím, ale POZOR je rozdíl ve spotřebě u různých výrobců při shodných parametrech. Efektivita venkovní jednotky je dána konstrukcí, ale i dokonalou synchronizací elektroniky. 

Návratnost investice

Budou tomu již nejméně 3 roky, kdy jsme zaznamenali BOOM v instalacích klimatizací výhradně na topení. Zde se zaměřím na nejvíce prodávané klimatizace pro topení – minulý rok Daikin, tento rok vede TOSHIBA. Zde i ve variantě Multi (více vnitřních jednotek + 1 venkovní) jsme schopni dodat energetický štítek. Na štítku je uvedena celková roční spotřeba chlazení/topení v závislosti na pásmu. Inovované venkovní jednotky od Toshiby označené RAS-xMxG3AVG-E nastavili většině konkurence laťku hodně vysoko. Např. u multi splitu, který jsem instalovali v RD v Trutnově s 3 vnitřními ( 2x 2,5 kW, 1x 4,2 kW) s 1 venkovní jednotkou (topný rozsah 1,9 – 8,3 kW), je celé zařízení A++ pro topení (SCOP 4,6 W/W), roční spotřeba topení 1.021 kWh. Je mnoho nevěřících, ale monitoring spotřeby, který tyto nové jednotky nabízejí v aplikaci, potvrzuje nízkou spotřebu. Spotřeba se samozřejmě může lišit. Výrobci vychází ze statistik a hodnoty jsou průměrné za několik let zpětně, takže můžete spotřebovat více, ale při teplejší zimě méně energie. 

Zde jednoduchý výpočet návratnosti investice. Pro příklad uvedu instalaci v Trutnově. Rodinný, dvoupodlažní dům,  7×15 m půdorys. Spotřeba el. kotlem po zdražení (6 Kč/kWh) 140.000 Kč/rok. Instalace klimatizace Toshiba Seiya 3 ( 2x 2,5 kW, 1x 4,2 kW) +1 a 2 ( 1x 2,5 kW, 1x 4,2 kW) +1, obě dohromady roční spotřeba 1.979 kWh, k tomu vytápění přímotopy koupelny spotřeba cca 500 kWh/rok. Pokud přidáme rezervu a celková roční spotřeba bude kolem 3.500 kWh, jedná se o částku 21.000 Kč/rok. Majitel ročně ušetří 119.000 Kč. Celá realizace stála kolem 120.000 Kč vč. DPH. Uvažované tepelné čerpadlo by stálo po dotaci 210.000 Kč. Z instalací z minulých let mohu reálně uvést úspory v řádech desítek tisíc oproti plynu, uhlí nebo elektrickým kotlem. 

Připlatit si, nebo sázet na cenu

Mnoho klientů je přesvědčeno, že po 5 letech svojí klimatizaci opraví, bohužel opak je pravdou, až na výjimky. Většina globálních značek nabízí náhradní díly tak 2-3 roky po ukončení řady. Pozor, řada není model. Stejný model může mít více řad, má pouze inovované funkce. Řady se můžou měnit i několikrát do roka. Spotřeba energie je také sporadická. Naše zkušenosti jsou překvapivé. Stejné parametry (A+++, SEER, SCOP), stejná lokalita instalace, rozdíl ve spotřebě až 3 násobný při topení. Paradoxně globální výrobci deklarují provoz v nižších teplotách o 5 až 10 °C, oproti např. Toshibě, takže by měli být úspornější. Spotřebu u multi zařízení nenaleznete, zde se udává pouze orientační hodnota venkovní jednotky a kde je spotřeba vnitřních?. 
U pořizování klimatizací k topení platí pořekadlo „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Topení si nikdo nepořizuje s výhledem kratším 10 let. Topná sezona je 240 dní, oproti pár dní chlazení v létě. Z občasného přitápění nakonec bývá stálé topení (zvláště při sledování spotřeby energie), upřímně, co uděláte s ušetřenými penězi, když nedejbože přijde porucha v lednu a dozvíte se, že je ukončena výroba a nejsou náhradní díly? Při poruše v létě, budete v teple, při poruše v zimě budete také v teple, ale v kožichu a čepici. 

Zde zvýhodněná nabídka TOSHIBA. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *