Lidé se snaží ušetřit kde můžou. Podle doporučení Markéty z Parlamentu stáhly topení o několik stupňů, ale večer u TV s dvěmi svetry se vytrácí ta pohoda klidu, pomůže až druhý panák, nebo láhev vína. Mnozí si tedy pořizují do obývacího pokoje klimatizaci, kterou zapnou večer k televizi a nemají pocit špatného svědomí, že jsou alkoholici.

Například u klimatizace Toshiba Shorai Edge 3,5 kW (podobné u HAORI, Daiseikai 9, všechny A+++ pro topení) je udávaná energetickým štítkem průměrná roční spotřeba (230 dní provozu non-stop) topení 878 kWh/annum. Pokud tedy přitápíte, nemusíte šahat hluboko do peněženky za spotřebu a pohoda je zpět, ještě bonusem máte čistý vzduch zbavený prachu a různých částic.

Klimatizace do dalších místností

Po takovéto instalaci si plno lidiček uvědomí, že vytápění např. 2 pokojů, je levnější klimatizací, než ústřední, vodním topení. Máte rychlý nástup tepla, čistíte a v létě chladíte, ta investice je prostě super. Dokonce za určitých podmínek máte šanci na dotaci do výše 60.000 Kč. Pak přijde rozhodování, jestli pověsit více vnitřních jednotek na jednu venkovní, nebo použít více venkovních.

Zde hraje roli více faktorů – cena pořízení a pravidelného servisu, roční spotřeba, kategorie pro dotaci v A++ a taky dostupnost náhradních dílů pro opravy. V mnoha případech stojí 2 ks Splitu, méně než 2+1 (2ks vnitřní + 1ks venkovní). Servisujete jednu venkovní jednotku navíc s 2ks Splitu, dále zařízení 2+1 má nižší spotřebu. Pro názornost výše uvedená Toshiba Shorai Edge 3,5 kW , u 2 ks je spotřeba 1,756 MWh/annum 2+1 ve stejném provedení má dle energetického štítku spotřebu 0,943 MWh(annum) a je v A++ (možno dotace).

Jak je to s tím servisem? Mnoho lidí argumentuje, že při rozbití jednoho zařízení, bude fungovat alespoň druhé. To je zajímavý argument, ale při pořizování TČ nebo plynového kotle, také nepořizujete druhý do zálohy. Zde je ale potřeba zvážit, jestli Vámi zvolená značka (výrobce) dodává náhradní díly i po uplynutí delší doby než je např. 5 let. Pokud ne, tak obměňujete jeden split a druhý můžete ponechat. U námi nabízených výrobců Toshiba a Daikin běžně opravujeme klimatizace přes 10 let staré, zde si není potřeba dělat starosti s náhradními díly.

Jak vidíte Split Toshiba Shorai Edge 3,5 kW je A+++ oproti Multi 2 ks Toshiba Shorai Edge 3,5 kW + venkovní jednotka Toshiba, která je A++. Split má ale vyšší spotřebu, protože se sčítají spotřeby obou zařízení. U klimatizace Multi je spotřeba dána převážně venkovní jednotkou.

Zde můžete využít odkaz – AKČNÍ NABÍDKU KLIMATIZACÍ

Toshiba
Toshiba Shorai Edge
Toshiba Haori
Daikin_FVXM-A
Daikin parapetní jednotka FVXM-A

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *